מימון חוב או מימון מנייתי? - Kiara Fintech

מימון חוב או מימון מנייתי?

עסק מתפתח צריך תזרים מזומן נזיל בכדי להמשיך להתרחב ומהר, לכן הרבה מהעסקים פונים למימון מסוגים שונים בכדי למקסם את המינוף והגדילה של העסק. ניתן לחלק את סוגי המימון לשתי קטגוריות עיקריות מימון חוב או מימון מנייתי. אבל מה זה בכלל? ואיזה מהם מתאים לנו?

מימון חוב

מימון חוב מיוחס למימון שניתן בתמורה להחזר הסכום לאורך זמן תוך תשלום ריבית, כמובן שהדבר נשמע לכם מוכר : הלוואה. הלוואה ניתן לקחת מסוגים שונים של מוסדות שמציעים דרישות ותנאי החזר שונים.

הלוואה בנקאית

ההלוואה הנפוצה ביותר שאני מכירים היא הלוואה בנקאית. הבנקים מציעים הלוואות מסכומים קטנים עד סכומי עתק. הריבית משתנה בהתאם לגודל הלווה ויכולת ההחזר שלו מה שמוכר לנו כדירוג אשראי. חלק מההלוואות ידרשו ערבויות שונות ותנאי קבלה שונים. ההחזר הוא החזר בסכום קבוע שלרוב יהיה על בסיס חודשי כך שהסכום כולל בתוכו כבר את הריבית שאנו דרושים לשלם.

הלוואות חוץ בנקאיות

מעבר להלוואות המסורתיות של הבנקים קיימים מוסדות וחברות שונות ומגוונות שגם יציעו לכם הלוואה בתנאים שונים. גם כאן אופציה לסכומים שונים אך לא גבוהים כמו בבנק. הריבית לרוב תהיה גבוהה. חלק מן החברות יציעו הלוואה בתנאים נמוכים מאלה של הבנק כך שיהיה לנו כעסקים קטנים יותר קל לקבלם.

אשראי

גם אשראי נכנס לקטגוריית מימון החוב משום שהתשלום הינו חודשי וקבוע אלא שכאן אנו משלמים בגובה הסכום שהוצאנו. אשראי הינו הלוואה משום שאני משתמשים בכסף של חברת האשראי תוך התחייבות להחזיר לחברה את הסכום בסוף החודש.

למימון חוב יש יתרונות וחסרונות, אולם הסכום הינו קבוע ולא משתנה אך לפעמים הדבר הינו מועקה גדולה על עסק צעיר שמתקשה גם להחזיר את ההלוואה וגם להפיק רווחים. אחרים יעדיפו את הסכום הקבוע והלא משתנה כך שהם יכולים להיות עקביים ולצפות את ההוצאות.

מימון מנייתי

מימון מנייתי הוא גיוס כספים לטובת העסק על ידי מכירה של חלק מהעסק או הסכם על חלוקה ברווחים עם הגורם המממן. 

תורם

תורם הוא בעצם אדם שמשקיע בדרך כלל מכספו שלו בעסק שלכם על מנת שתוכלו להגדיל את העסק ולהתחיל לעבוד בהיקפים גדולים יותר. בדרך כלל התורם יהיה אדם שמאמין במטרה של העסק או קרוב כזה או אחר למשל משפחה או חברים.

משקיעים

את תופעת המשקיעים ניתן לראות בפלטפורומות שונות ובעיקר בתחום הסטארט-אפים. משקיע הוא אדם שמגיע עם הון משלו ומשקיע בעסק תוך אמונה וציפייה לקבל אחוזים מהרווחים העתידיים ובכך להחזיר את ההשקעה ולהרוויח גם בעצמו.

חברות מימון לעסקים קטנים

קיימות חברות שונות שמוכנות להשקיע בעסק חיצוני בתמורה לאחוזים עתידיים מן הרווחים. כמו משקיעים אבל כארגון מסודר.

יתרונות וחסרונות של מימון מנייתי

יתרונות

אחריות מוגבלת

כאשר משקיע חיצוני מחליט להשקיע את כספו, הוא לוקח על עצמו סיכון במודע וכך במידה ומשהו ישתבש, לא תישאו באחריות המלאה להשקעה כמו בהלוואה.

אי הסתמכות על דירוג אשראי

בשונה ממימון חוב, המימון מתבסס על פוטנציאל העסק העתידי ופחות על העבר.

אין התחייבות להחזר

בשונה בהלוואה, אין התחייבות להחזר חודשי קבוע שממשיך ללא קשר לעסק.

תמיכה והדרכה

כאשר משקיע חיצוני מעורב, גם לו יש אינטרנס שתרוויחו ולכן לרוב תהיה אפשרות גם לייעוץ והדרכה.

חסרונות

בעלות חלקית

משום שבמימון מנייתי אתם בעצם מוכרים אחוזים מן החברה, תצטרכו להתחשב גם בדעות של המשקיעים בניהול.

חלוקה ברווחים

בתמורה למימון, תצטרכו להתחלק ברווחים של העסק ולא תכניסו הכל אל הכיס.

גיוס כספים

לרוב גיוס משקיעים היא עבודה לא פשוטה ותהיו חייבים ״למכור״ את הרעיון והמטרה בכדי לקבל מימון.

בכדי למנף את העסק אנו נדרשים לרוב למימון חיצוני, בעבור רבים מימון מנייתי הינה הדרך המהירה ובטוחה להגדיל את הרווחים בצורה המהירה והבטוחה ככל האפשר. אולי בגלל זה עסקים אינטרנטיים רבים פונים אל חברות משקיעים שונים במקום להתחייב שנים קדימה לבנקים.