תזרים מזומנים או רווחיות מה יותר חשוב לעסק? - Kiara Fintech

תזרים מזומנים או רווחיות מה יותר חשוב לעסק?

איך עדיף להתנהג? עדיף להסתכל על רווחים? או שמא עדיף להשאיר את כל הכסף בחשבון החברה כדי שהעסק יוכל להתרחב? באנו לעשות סדר בבלאגן ולהסביר כמה מושגים עיקריים.

ראשית נסביר בצורה גסה יותר ואז ניכנס אל הפרטים. ישנן כמה אינדיקציות כדי להבין האם עסק הוא רווחי ובריא, שתיים מהן הן תזרים מזומנים או במילים אחרות נזילות כסף בעסק וחופש פעילות בעסק, אל מול רווחיות שזה בעצם הכסף הנקי שנשאר לאחר כל ההוצאות.

אנו נחלק את תזרים המזומנים לשלושה קטגוריות

תזרים מזומנים נזיל

בעסק גדול ומתפקד, קיים מאגר נזיל של כסף. כגודל החיסכון של העסק כך גם מרחב התנועה שלו. בעסק עם חיסכון גדול ניתן לעשות החלטות וצעדים כלכליים תוך ידיעה שיש בסיס לעסק וכיסוי בטוח להוצאות של העסק כמו משכורות, ספקים או הוצאות שונות נוספות. העסק יכול לתפקד בצורה שוטפת מבלי לחכות להכנסות בכדי לשלם חובות.

כמו כן אין צורך להגזים בחיסכון שכן, אם החיסכון מונע מהעסק לעשות צעד חשוב שיעזור לו להתפתח, לא השגנו את המטרה.

תזרים מזומנים תפעולי

תזרים מזומן תפעולי זהו שם כללי לתזרים הכסף שנכנס מפעולות שוטפות של העסק כמו מכירת שירותים או מוצרים. עסקים בעלי תזרים מזומנים תפעולי פעיל, כלומר עסקים עם תחלופה מהירה של כספים נוטים להיות יותר רווחיים ועצמאיים פחות להסתמך על תזרים מזומנים חיצוני שמגיע מתרומות או הלוואות. עסקים בעלי תחלופה תכופה של כספים עקב מכירות רבות, יבוססו בצורה טובה יותר ופחות תלויה.

תזרים מזומנים חיובי או שלילי

במילים אחרות ניתן לקרוא לתזרים הזה מאזן. בעסק חשוב מאד שנהיה בפיקוח על לאן הכסף הולך, כאשר יוצא יותר כסף מאשר נכנס אנחנו בגירעון וכאשר נכנס יותר מיוצא נוכל להגדיל את התזרים והרווחיות.

מהי רווחיות?

רווחיות היא היכולת של עסק להגיע למחזור מכירות שעולה על ההוצאות השנתיות. חשוב לא להתבלבל עם תזרים מזומנים, זה לא משנה כמה כסף נכנס או יוצא מהעסק, רווחיות היא הכסף שנשאר לאחר כל ההוצאות.

הכנסה שנתית

הכנסה נטו של עסק היא המחזור השנתי שהעסק הרוויח במשך השנה פחות כל ההוצאות כולל שכירות, הלוואות, עובדים, ספקים, מיסים או כל דבר שעולה לעסק כסף.